Jak reagovat na teplotní diskomfort

10.02.2020

V tomto příspěvku se chci dotknout jedné záležitosti, která je poměrně kontra-intuitivní. Jedná se o pocit vysoké, resp. nízké teploty v létě a v zimě.

V létě, když je nám horko, tak intuitivně máme tendenci se zchladit, např. studenou sprchou nebo vypitím studeného nápoje. I když se to tak na první pohled nezdá, ve skutečnosti tím však celou situaci jen zhoršíme. Pojďme se na to podívat blíže.

Vše na tomto světě je relativní. I pocit nekomfortní teploty nevychází z absolutní teploty prostředí, ale je založen na teplotním rozdílu - na rozdílu teplot vně a uvnitř těla. Čím je tento rozdíl větší, tím méně nám to bude příjemné. Takže v létě, kdy je nám horko, nám prospěje, když své tělo zahřejeme, např. horkou sprchou. Tím se zvýší teplota našeho těla a zmenší se tak rozdíl naší vnitřní teploty oproti teplotě venku. A čím menší rozdíl těchto dvou teplot (vnější a vnitřní) bude , tí lépe se budeme cítit. Také se doporučuje vypít např. vlažný nebo i horký čaj, což bude mít stejný účinek. Poté, až přijdeme z venku domů nebo do nějaké budovy, kde je chladněji, tak se teprve můžeme ochladit chlazeným nápojem nebo jinak.

To stejné platí i v zimě, jen obráceně. Když jdeme v zimě ven, je dobré se nejdříve ochladit nebo si s sebou vzít nějaký studený nápoj a teprve po návratu do tepla si dát horký čaj nebo něco jiného teplého a příjemného. Opravdu to vypadá kontra-intuitivně, ale má to svoji logiku. Jen je potřeba se nad tím více zamyslet.


© 2020 Blog Vladimíra Plevy. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky